Biz Kimiz?

OKULUMUZ

Milli Eğitim Bakanlığı ruhsatlı anaokulumuz, Beykoz’un gözbebeği Anadolu Hisarında 500m2 arsa üzerine kurulu, 300m2 bahçesi bulunan 2 katlı binasında okul öncesi eğitim hizmeti vermektedir. Okulumuz oldukça merkezi bir konumda olmasına karşın, bol oksijenli, bahçesinde çam ağaçları ve meyve ağaçları(erik, incir, ceviz, muşmula, kayısı) bulunan, gerçek çim alan, çim halı alan, toprak alan, kum havuzu, horoz-tavuk beslediğimiz kümesimiz ve Ekolojik Tarım Atölyesi olarak kullandığımız ekim dikim alanı gibi çocukların yaratıcılığını harekete geçirmesine imkan sağlayan bileşenlerden oluşturulmuştur…

Böyle bir ortamda çocukların doğaya dokunarak yetişmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

 

 Bir Kozalak Hikayesi...

Merhaba,

Ben Serap Yılmaz, eğitimini aldığım okul öncesi öğretmenliğini 10 yıldan uzun bir süre okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik, koordinatörlük gibi çeşitli alanlarda sürdürdüm. Bu sektörde yaşanan, uygulanan olumlu olumsuz tüm süreçleri birebir gözlemleme, deneyimleme fırsatım oldu. Buradan yola çıkarak hayalimde hep bir kurum açmak fikri vardı fakat anne olunca uğradığımız bu doğal değişim ile bu fikri hayata geçirme fırsatı buldum. Ben de sizler gibi çocuğum için okul arama süreci yaşadım ve arayışım sonucunda bulamadığım ideal anaokulunu açmaya karar verdim. Çünkü anneler çocukları için her zaman en iyisini ister!

Hedeflediğim ideal anaokulu, geleneksel program çerçevesinde yer alan kalıpçı yaklaşımdan sıyrılarak, çocukları bilgi ve becerilerinin, yeteneklerinin üzerinde zorlamadan sahip oldukları yetenekleri geliştirecek, onlara araştıran, sorgulayan, yaratıcı bireyler olmaları için gereken kişilik özelliklerini katan, öz disiplin ve benlik saygısı gelişmiş, problem çözücü, paylaşımcı, kendini iyi ifade edebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir anaokulu idi. Aynı zamanda çocukların beslenmelerine önem veren, anne şefkati ile özenle seçilmiş malzemelerle hazırlanan bir beslenme sistemi de doğru eğitim kadar önemli, hatta tamamlayıcısı niteliğinde gerekliydi…

Kozalak Anaokulunu tasarlarken, öncelikle burası çocukların ikinci evi olsun istedim. Çünkü zamanlarının büyük bir bölümünü okulda geçiriyorlar.

O ev sıcaklığını, ev güvenini burada yaşatmak istedim…

 

Eğitim sistemine baktığımızda ise malesef günümüzde tüm çocukları aynı kalıpta ve aynı düşünce yapısında yetiştiren, yapılandırılmış, önceden belirlenmiş, müfredatın dışına çıkamayan, geleneksel bir eğitim anlayışı hakim. Bu sistem çocukların zihnini kuru bilgi ile doldurmaya dayalı… Oysa çocuk, doldurulması gereken boş bir kutu değildir. Çocukta zaten doğuştan var olduğuna inandığımız potansiyeli ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu anlamda da bize yol gösteren, yapılandırmacı eğitimin felsefecilerinden, Loris Malaguzzi’nin şu cümlesini kendimize ilke edindik:

“Bizim görevimiz, çocukların tüm potansiyellerini, güçlerini ve dillerini kullanarak dünya ile iletişim kurmalarına ve bu yolda kültürümüzün önlerine çıkaracağı engelleri aşmalarına yardımcı olmaktır”

                                                                                                                                                                                                                                                        

2015 Yılının Ocak ayında bilgi, tecrübe ve anne titizliği ile kurduğum Kozalak Anaokulunda aynı aşk ve hevesle en iyi bildiğimiz yoldan gitmeye devam ediyoruz. Ama daha kalabalık olarak J Aradan geçen yıllarda gelip giden aileler de bize çok şey kattı. Onlarca mezunumuz, devam eden öğrencilerimiz ve hala bir araya geldiğimiz eski velilerimizle de artık kocaman bir aileyiz…

Kozalak;  “ÜRETMEYİ “sembolize eder. Bazı kültürlerde de SONSUZLUĞU sembolize eden Kozalak, eski çağlardan beri '' RUHUN MERKEZİ '' olarak anılan; insan beynindeki EPİFİZ Bezine de (PINEAL GLAND) benzetildiği için onu da sembolize eder.

Okulumuza isim düşünürken, ismin kulağa sevimli gelmesinden öte, kurum olarak vizyonumuzu, eğitime, hayata, dünyaya bakış açımızı yansıtabilmesini amaçladık. Okulumuzun imkanları dahilinde çocuklarımızın ağaca, toprağa, doğaya dokunabilmeleri, bahçemizdeki ağaçlardan dökülen yapraklarla, kozalaklarla oynayabilmeleri bizim için önemli bir değer…

Doğayı, doğallığı, toprağı, tohumu, üretmeyi, bereketi bize bir arada anımsattığı için okulumuza “Kozalak” adını verdik.

 

Kozalak Anaokulunda;

  • Temiz ve güvenli bir ortamda
  • Sağlıklı beslenen,
  • Yaratıcılığı desteklenen,
  • Üretken,
  • Sorgulayan

Bireylerin yetişmesine katkı sağlamak ümidiyle…

Copyright © 2019 Kozalakanaokulu.com